Ochranné brýle

Ochranné brýle jsou brýle, které se nosí při práci a jejich primárním úkolem je chránit bezpečnost a zdraví člověka - konkrétně očí. Ochranné brýle jako osobní ochranný prostředek by měly splňovat některé základní podmínky, důležitá pro bezpečnost a ochranu zraku. Především by měly účinně ochraňovat před stávajícím nebezpečím a riziko nezvyšovat. Měly by být přizpůsobené prostředí a podmínkám ve kterých se nacházejí. Kromě toho, že by měly být zdravotně nezávadné, měly by vyhovovat i ergonomickým požadavkům a zdravotnímu stavu nositele.

Ochranné brýle by měly být konstrukčně přizpůsobeny rizikům a nebezpečí, před nimiž ochranné brýle chrání nositele. Měly by být odolné vůči chemickým, mechanickým, tepelným rizikům, nebo rizikům spojené s chladem nebo zářením. Těmto rizikům by měly být přizpůsobeny i skla a měly by odolávat výše zmíněným jevem.

Konstrukce ochranných brýlí je tvořena tak, aby splňovala náročné ergonomické podmínky - tedy nízká hmotnost, dostatečné provětrávání a velikost zorníků. Čočky by se neměly zamlžovat, rám by měl být oblý a péče o ochranné brýle by měla být jednoduchá.

Mnoho ochranných brýlí dnes dostat i s dioptrickou korekcí. Dioptrické čočky mohou být v ochranných brýlích zabudované buď přímo, nebo dodatečně - např. prostřednictvím dioptrického klipu. Některé typy ochranných brýlí jsou stavěné tak, aby je bylo možné nosit i společně s vlastními brýlemi. Při některých činnostech, které vyžadují speciální konstrukci brýlí však není možné použít dioptrickou korekci.

Levné kontaktní čočky