Dioptrické brýlové obruby

V současnosti plní dioptrické brýlové obruby nejen funkci korekční, avšak stále více se stávají i výrazným módním doplňkem a plní tak i estetickou funkci. Samotná brýlová obruba se skládá z brýlového středu (dvě očnice + nosník) a stranice (stranice + koncovka). Samozřejmě tento popis nelze aplikovat na všechny druhy brýlových obrub.

Dioptrické brýlové obruby by měly splňovat několik požadavků. Měli mít kvalitní povrchovou úpravu, barevné provedení a přesnou symetrii očnic. Dioptrické brýlové obruby by měly být pevné, schopné držet daný tvar a měly by být odolné vůči vlivům prostředí. Samozřejmostí je jejich zdravotní nezávadnost.

Známe několik typů dioptrických brýlových obrub. Nejvíce používané jsou obruby s očnicemi, které se skládají z brýlového středu a stranice. Tento typ brýlových obrub se vyznačuje pevností, odolností a skvělou ochranou brýlových čoček před poškozením. Jejich nevýhodou je hlavně vyšší hmotnost, zorné pole je více ohraničené a jistou nevýhodou může být jejich nápaditost (to však záleží na vkusu).

Dalším typem dioptrických brýlových obrub jsou rámy bez očnic. Tento typ dioptrického rámu se skládá pouze z nosníku a dvou stranic. Díly jsou pak pomocí šroubů a jiných mechanismů spojeny do jednoho celku. Brýlové obruby bez očnic se vyznačují hlavně svou lehkostí, nenápadností a mají nerušené zorné pole. Jsou však více náchylné k poškození. Některé vrtané rámy se však při vhodně zvolených brýlových čočkách vyznačují velmi vysokou pevností.

Levné kontaktní čočky