Multifokální čočky

Pomocí multifokálních (progresivních) čoček můžeme ostře vidět na více vzdáleností. Multifokální brýlové čočky jsou čočky s plynule proměnlivou dioptrií bez viditelného přechodu. Dioptrická hodnota multifokálních čoček se mění v závislosti od zóny pro pohled do dálky, přes koridor (progresivní kanál), pak střední vzdálenost až k zóně na blízko. I díky tomu jsou tak plně přizpůsobeny potřebám všedního dne. Ráno je stačí nasadit a večer sundat.

V porovnání s bifokálními, nebo trifokálními brýlovými čočkami, které poskytují dobré vidění jen na dvě-tři vzdálenosti, vám tedy multifokální čočky umožní vidět bez problémů na všechny vzdálenosti bez nutnosti měnit brýle. Kromě jiného je jejich výhodou také vzhled. Není na nich patrný žádný předěl, nebo vtavený dílek na čtení a tak vypadají jako klasické jednoohniskové brýlové čočky. Multifokální brýlové čočky jsou proto ideální pro všechny aktivní lidi, kteří trpí presbyopií.

Multifokální brýlové čočky lze dnes pořídit i ve více variantách. Je možné je použít do slunečních brýlí, nebo případně i do sportovních brýlí, které jsou charakteristické větším prohnutím.

Kvalita multifokálních čoček, podobně jako je tomu u klasických jednoohniskových čoček, je závislá nejen na materiálu, ze kterého jsou vyráběny, ale i z kvalitní úpravy povrchu. Skla by měly mít antireflexní vrstvu proti nežádoucím odleskům od samotné čočky. U plastových čoček je vhodné aby byly tvrzené vůči poškrábání.

Levné kontaktní čočky