Brýlové čočky

Dioptrické brýlové čočky představují hlavní část dioptrických brýlí. Díky nim můžeme korigovat různé refrakční poruchy a dosáhnout tak ostřejší vidění. Dioptrickými brýlovými čočkami můžeme korigovat refrakční vady, jako jsou krátkozrakost (myopie), dalekozrakost (dalekozrakost), astigmatismus či presbyopie.

Známe více typů materiálů, z nichž se brýlové čočky vyrábějí. Skleněné čočky byly v minulosti jediným používaným materiálem používajícím se při výrobě dioptrických brýlových čoček. Jejich nespornou výhodou jsou kvalitní optické vlastnosti a odolnost vůči poškrábání, avšak na druhé straně je sklo těžký materiál, který může při prudkých teplotních změnách praskat.

Nejčastěji používaným typem dioptrických čoček jsou plastové skla. Mají dobré optické vlastnosti a jsou navíc lehké a odolné vůči rozbití. Je možné je použít i při vyšších dioptriích. Na rozdíl od skleněných čoček však je jednodušší je poškrábat, protože plast je měkčí než minerální sklo.

Z dalších materiálů lze například zmínit materiál TRIVEX či polykarbonát. TRIVEX má velmi dobré optické vlastnosti a materiál ze kterého se vyrábí je navíc velmi lehký a odolný. Nelze jej však vyrobit ve vyšších dioptriích. Podobně jako TRIVEX i polykarbonát je velmi odolný materiál. Skla z polykarbonátu jsou vhodné do sportovních a ochranných brýlí.

Levné kontaktní čočky